O nás2019-06-12T09:40:42+00:00

Súbor Železiar pôsobí na slovenskej folklórnej scéne od roku 1964. Zameriava sa na prezentáciu ľudového umenia z regiónov Abov, Zemplín, Šariš, Spiš. Je známy špičkovou interpretáciou ľudových tancov a vynikajúcou ľudovou hudbou v spojení so ženskou speváckou skupinou. Patrí medzi najlepšie, najznámejšie a najuznávanejšie súbory na Slovensku.

Celú existenciu súboru sprevádza interpretačná vyváženosť a rovnomernosť hudobnej, speváckej a tanečnej zložky. V kompaktnom celku vynikajú najlepší sólisti – tanečníci, speváci i muzikanti. Železiar vyniká sviežou dramaturgiou, experimentálnou choreografickou tvorbou, schopnosťou ponúknuť netradičné spojenia ako aj prienik rôznych štýlov. Využíva širokú škálu ľudových hudobných nástrojov. Prináša autentické a štýlovo čisté choreografie s pôvodnými prejavmi tradičnej ľudovej kultúry východoslovenských regiónov. No popri tom smelo siahne aj po vtipných javiskových štylizáciách, ktoré vybočujú zo všetkého zaužívaného a známeho. Ohúri, prekvapí, vyvolá diskusiu i poetickú náladu. Dôsledne ťaží z toho najčistejšieho ľudového umenia, chráni, pestuje a šíri to, čo sa nám zachovalo.

Od 1.januára 2005 na báze súboru Železiar vznikol v Košiciach Dom ľudového tanca, ktorý je sídlom Súkromnej základnej umeleckej školy Vlada Urbana a ďalších subjektov, ktoré sa venujú tradičnej kultúre a folklorizmu.

Činnosť súboru zabezpečuje občianske združenie Košické folklórne štúdio, Súkromná základná umelecká škola Vlada Urbana a umelecká reklamná agentúra Kultobin. Súbor Železiar je partnerom Košického samosprávneho kraja, s ktorým spolupracuje pri napĺňaní cieľov koncepcie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru Košického samosprávneho kraja.