- Pri príležitosti osláv 50. výročia udelilo Národné osvetové centrum súboru Železiar medailu Pocta svätého Gorazda. Ako prvému bolo toto významné ocenenie udelené prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi.
- Súbor získal 1. miesto v kategórii ľudových tancov na Medzinárodnom folklórnom festivale Malta a 2. miesto v rámci celkového hodnotenia festivalu.
- Na 18. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2012 získala extra cenu “Najlepší tanečník” Lenka Liščinská.
- Na 18. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2012 v kategórii jednotlivcov získali 1. miesto Matrina Molnárová, 2. miesto Petra Tóthová, David Novák a 3. miesto Maroš Čižmárik.
- Na 18. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2012 v kategórii tanečných párov získali 1. miesto Lenka Hyblárová a David Novárk.
- Na 18. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2012 družstvo súboru Železiar obsadilo 1. miesto v Súťaži tanečníckych schopností.
- Ženská spevácka skupina Železiar získala Zlaté pásmo na krajskej súťažnej prehliadke Hudobné folklóru dospelých, ktorá sa konala dňa 11. novembera 2012 v Haniske pri Košiciach.
- Na krajskej súťažnej prehliadke Hudobné folklóru dospelých, ktorá sa konala dňa 11. novembera 2012 v Haniske pri Košiciach, sa stala Barbora Fecková laureátom súťaže.
- V roku 2011 sa súbor Železiar zúčatnil veľkého medznárodného súťažného festivalu v juhokórejskom meste Cheonan. AKo jediný kolektív na tomto ročníku získal obe ceny. V kategórií scénických tancov súťažili súbory z krajín Kórea, Čína, Singapur, Indonézia, Malajzia, Filipíny, Poľsko , Estónsko, Rusko, Tuva. Guam (USA), Uzbekistan, Kazachstan, Brazília, Ghana, Taliansko, Mexiko, Kosovo, Thajsko, Bulharsko, Slovensko. Boli medzi nimi aj profesionálne telesá. Nášmu súboru sa darilo. Počas troch súťažných vystúpení uviedol tance zo Zemplína a získal 2. cenu. V kategórii pouličnej produkcie, ktorá sa predvádzala na 2,2 km dlhej mestskej trase so 6-timi zástavkami, súťažilo 46 súťažiacich. Železiar sa umiestnil na 3. mieste.
- V dňoch 27. septembra až 4. októbra 2011 sa folklórny súbor Železiar z Košíc zúčastnil veľkého, medzinárodného, súťažného festivalu v juhokórejskom meste Cheonan (CHEONAN WORLD DANCA FESTIVAL 2011). V súťaži scénických tancov získal 2. miesto z 21 zúčastnených krajín.
- V dňoch 27. septembra až 4. októbra 2011 sa folklórny súbor Železiar z Košíc zúčastnil veľkého, medzinárodného, súťažného festivalu v juhokórejskom meste Cheonan (CHEONAN WORLD DANCA FESTIVAL 2011). V súťaži o najlepší sprievod mestom získal 3. miesto z takmer 50-tich zúčastnených kolektívov.
- V súťažnej relácii Slovenského rozhlasu Rádia Regina s názvom 20 z 200 sa súbor umiestnil medzi 20-timi najúspešnejšími interpretmi ludových piesní.
- Spoločnosť detskej onkológie Košice vyslovila poďakovanie súboru Železiar za finančnú a materiálnu pomoc pre pacientov v roku 2011.
- Dňa 17. 12. 2010 udelilo zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja Cenu Košického samosprávneho kraja Ing. Vladimírovi Urbanovi za dlhoročnú tvorivú činnosť v oblasti folklóru, za zachovávanie, rozvíjanie a prezentáciu autentického folklóru v scénickom a nescénickom spracovaní.
- Na 16. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2010 v kategórii družstiev získal Železiar 1. miesto.
- Na 16. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2010 v kategórii jednotlivcov získali 1. miesto Júlia Oravkinova a Maroš Čižmárik.
- Ženská spevácka skupina získala 1. miesto v súťaži speváckych skupín na 15. ročníku Košických folklórnych dní.
- Na 15. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2009 v kategórii jednotlivcov získali 1. miesto Júlia Oravkinova a Maroš Čižmárik.
- Na 15. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2009 družstvo súboru Železiar obsadilo 1. miesto v Súťaži tanečníckych schopností.
- V roku 2009 na 41. ročníku “Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskic” v Poľskom meste Zakopané získala ženská spevácka skupina súboru Železiar najvyššie umiestnenie (Srebrne zbyrkadlo) v kategórii speváckych skupín.
- V roku 2009 na 41. ročníku “Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskic” v Poľskom meste Zakopané získal Milan Rendoš 2. najvyššie umiestnenie (Srebrne zbyrkadlo) v kategórii inštrumentalistov.
- V roku 2009 na 41. ročníku “Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskic” v Poľskom meste Zakopané získala ľudová hudba súboru Železiar najvyššie umiestnenie (Zlote zbyrkadlo) v kategórii ľudových hudieb.
- Na 41. ročníku “Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskic” v Poľskom meste Zakopané získal súbor Železiar v hlavnej súťaži, v kategórii štylizovaného folklóru bronzovú valašku (Brazowu ciupaga).
- Na 17. ročníku Šaffovej ostrohy 2009 získali 2. miesto v kategórii C (Tanečníci do 35 rokov – voľný výber tanca) Maroš Čižmárik a Júlia Oravkinová. Celkovo bolo do súťaže prihlásených 74 tancov. Boli rozdelené do 6-tich kategórii, kde kategória C obsahovala 16 tancov.
- Na 14. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2008 v kategórii jednotlivcov získali 1. miesto Lenka Liščinská a Maroš Čižmárik. Na 2. mieste sa umiestnil Vlastimil Kormoš.
- Na 14. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2008 družstvo súboru Železiar obsadilo 1. miesto v Súťaži tanečníckych schopností.
- V roku 2008 získal súbor Železiar 1. miesto v celoštátnej choreografickej súťaži a cenu prezidenta Cassovia folfkestu v sume 15 000 Sk za choreografiu Kolomyjka z Čirča
- Ľudová hudba získala 1. miesto v súťaži ľudových hudieb na 13. ročníku Košických folklórnych dní.
- Na 13. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2007 v kategórii párových tancov získali 2. miesto Adriana Molnárová a Vlastimil Kormoš. Na 3. mieste sa umiestnil pár Katka Jánošová (FS Borievka) a Martin Záremba (FS Železiar).
- Na 13. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2007 v kategórii jednotlivcov získali 1. miesto Petra Mižerová a Dominik Béreš. Na 3. miesto sa umiestnili Júlia Oravkinová a Martin Záremba.
- Na 13. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2007 družstvo súboru Železiar obsadilo 2. miesto v Súťaži tanečníckych schopností.
- V roku 2007, v rámci MFF Cassovia folkfest v Košiciach, získali speváčky súboru na celoštátnej súťaži hudobného folklóru ľudovej hudby, speváckych skupín, inštrumentalistov a sólistov titul Laureáta.
- Na Súťaži sólistov tanečníkov v Dlhom Kĺčove v roku 2007 získal tanečný pár Adriana Molnárová a Vlastimil Kormoš 2. miesto v kategórii Šaffov tanec.
- Na 12. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2006 získali 2. miesto Martin Telepun a Júlia Oravkinová v tancovaní párových ľudových tancov.
- Na 12. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2006 družstvo súboru Železiar obsadilo 3. miesto v Súťaži tanečníckych schopností.
- V roku 2006 súbor Železiar získal certifikát Slovenský rekord za “Najdlhší folklórny program na javisku”. Maratón spevu a tanca, ktorý trval tri a pol hodiny zrealizovalo 30 tanečníc, 25 tanečníkov, 7 hudobníkov a 5 speváčok. Celkom odprezentovali 43 tanečných choreografií. Rekord sa uskutočnil 22.11.1997 počas Dní košických folklórnych súborov.
- V auguste roku 2006 udelila 5 členná medzinárodná porota počas 43. TYGODNIA KULTURY BESKIDZKIEJ a 17-tych MIEDZYNARODOWYCH SPOTKANIACH FOLKLORYSTYCZNYCH ocenenie za štýlovú prezentáciu tanca z regiónu Zemplín súboru Železiar spomedzi 18-tich krajín.
- Na 10. ročníku Košických folklórnych dní získala hudba súboru Železiar 2. miesto v Súťaž ľudových hudieb.
- Na 11. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2005 obsadila 2. miesto v kategórii sólistov tanečníkov Petra Mižerová.
- Na 11. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2005 družstvo súboru Železiar obsadilo 2. miesto v Súťaži tanečníckych schopností.
- V roku 2005 sa stal súbor dvojnásobným laureátom celoštátnej choreografickej súťaže ľudového tanca.
- Súbor reprezentoval slovenskú kultúru 85-krát v 31 krajinách Európy, Ázie, Afriky a Ameriky (ku dňu 3.9.2007).
- V tej istej súťaži obsadili 1. miesto v kategórii sólistov tanečníkov Dominik Béreš a Petra Mižerová.
- Na 10. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2004 družstvo súboru Železiar obsadilo 1. miesto v Súťaži tanečníckych schopností.
- Na 9. ročníku Košických folklórnych dní získala hudba súboru Železiar 1. miesto v Súťaž ľudových hudieb.
- V tej istej súťaži Dominik Béreš obsadil 1. miesto v kategórii sólistov tanečníkov a Martina Handlovská 2. miesto.
- Na 9. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2003 družstvo súboru Železiar obsadilo 2. miesto v Súťaži tanečníckych schopností.
- V roku 2002 na 10. ročníku súťaže sólistov tanečníkov v Dlhom Kĺčove získali najlepšie umiestnenie tanečníci Peter Hintoš z FS Železiar a Mariana Svoreňová z FS Hornád – 1. miesto a tanečníci FS Železiar Martin Telepun a Martina Handlovská – 2. miesto.
- Na 7. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2001 obsadilo družstvo súboru Železiar ako aj M. Handlovská a P. Hintoš v jednotlivcoch 1. miesto v Súťaži tanečníckych schopností.
- V roku 2001 získal Cenu diváka s pomedzi 20-tich súborov z 19-tich krajín na veľkom medzinárodnom festivale SUMMERFEST 2001 v mestečku Százhalobatta v Maďarsku.
- V tej istej súťaži Peter Hintoš obhájil 1. miesto v kategórii sólistov tanečníkov.
- Na 6. ročníku Košických folklórnych dní v roku 2000 družstvo súboru Železiar obsadilo 1. miesto v Súťaži Tanečníckych schopností.
- V roku 2000 opakovane získal titul laureáta na Celoštátnej súťaži programových blokov folklórnych súborov v Liptovskom Hrádku.
- Na posledných troch celoštátnych choreografických súťažiach získal 3-krát najvyššie ocenenia a 2-krát druhé miesta.
- Na Súťaži sólistov tanečníkov v Dlhom Kĺčove najvyššie ocenenia získali: Martin Zaremba a Slávka Rusnáková, Miroslav Hnát a Blanka Kalujová, Juraj Kažimír, Peter Mráz.
- V roku 1999 počas Dní košických folklórnych súborov družstvo tanečníkov súboru Železiar získalo v Súťaži tanečníckych schopností prvé miesto a v súťaži jednotlivcov prvé miesto obsadili Táňa Mrážiková a Peter Hintoš.
- 1. mája 1999 udelil generálny riaditeľ NOC Bratislava PhDr. Ján Tazberík, CSc. súboru medailu Daniela Gabriela Licharda za príkladnú ochranu, pestovanie tradičnej ľudovej kultúry a jej úspešnú prezentáciu doma i v zahraničí.
- V roku 1998 počas Dní košických folklórnych súborov družstvo tanečníkov súboru Železiar získalo v Súťaži tanečníckych schopností druhé miesto.
- V roku 1997 počas Dní košických folklórnych súborov získali družstvá tanečníkov súboru Železiar v Súťaži tanečníckych schopností prvé dve miesta.
- V roku 1997 Alena Kudlíková získala titul laureáta na Celoslovenskej súťaži sólistov spevákov.
- V roku 1996 súbor získal titul laureáta na celoštátnej súťaži programových blokov folklórnych súborov v Považskej Bystrici.
- V roku 1995 Juraj Kažimír získal 1. miesto na Celoslovenskej súťaži sólistov tanečníkov a v roku 1998 obsadil na tejto súťaži 2. miesto.
- Vedúci ľudovej hudby a sólista na ľudové hudobné nástroje Milan Rendoš získal titul laureáta na Celoslovenskej súťaži sólistov inštrumentalistov v roku 1994.
- V roku 1992 Miloš Sidor získal druhú cenu na celoštátnej súťaži sólistov tanečníkov vo Východnej.
- Na medzinárodnom fóre v anglickom Middlessborough získal v roku 1990 dve prvé ceny a jednu druhú v konkurencii 16 súborov zo 14 krajín.
- Na Medzinárodnom folklórnom festivale v Košiciach v rokoch 1990 – 1994 Železiar získal 4-krát titul laureáta (z piatich súťažných ročníkov). Cena diváka bola na tomto festivale udeľovaná 4-krát. Ocenenie obdržal iba Železiar.
- Na treťom československom folklórnom festivale v Košiciach v roku 1977 dostal cenu Za najlepšiu interpretáciu tancov.
- Na prvom celoštátnom festivale amatérskych folklórnych súborov z Československa v Poprade v roku 1971 získal cenu Za najlepšiu tanečnú zložku festivalu.
Oceneniazeleziar_superuser2019-04-16T20:25:21+00:00